دفتر کوچک، تأثیر بزرگ، چطور اقتدار و خلاقیت را به دیگران بازتاب دهیم

دفتر کوچک، تأثیر بزرگ، چطور اقتدار و خلاقیت را به دیگران بازتاب دهیم

اگر احساس می­کنید دیوارهای دفتر در حال فرو رفتن و کوچکتر شدن هستند، شاید احساس شما واقعیت داشته باشد. دفاتر مدیران و متخصصان در حال کوچک شدن هستند. بر اساس یکی از تحقیقات اخیر، نسبت به دهه 1990، دفاتر 21% کوچکتر شده­ اند.

طراحان روشهایی جدید را برای بزرگتر به نظر رسیدن دفاتر کوچک پیدا کرده ­اند. همین طور پیام­هایی قدرتمند را با استفاده از این دفاتر بازتاب می­دهند. با دکوراسیون، اثاثیه و لوازم مناسب، می­توانید ارزشهایی مانند خلاقیت، اقتدار، همکاری و باز بودن را حتی در فضای کوچک نشان دهید.

Small Office-Big Impact

جف برگ[1] تنها فضای کافی برای یک میز و چند قفسه در دفتر 9 متری دارد. او یک مدیر خلاق تبلیغات در اولسون مینه­ پولیس آمریکا محسوب می­شود. اگر او با بیش از یک همکار جلسه برگزار کند، آنها باید روی زمین بنشینند. اما هنوز او می­تواند خلاقیت را بازتاب داده و آن را ارتقا دهد. او از یک صندلی نارنجی جنبان برای مهمان استفاده می­کند که طرح میانه قرنی پلاستیکی دارد. او می­گوید "برای بسیاری از افراد نشستن در صندلی جنبان سخت است." همین طور یک توپ دیسکوی درخشان روی سقف آویزان است. از نظر او پیغام اصلی این است که کار کردن در تبلیغات باید مفرح باشد. "من به این نوع می­گویم، اگر به این اتاق وارد می­شوید، به مهمانی و جشن وارد شده­ اید".

Small Office-Big Impact

وقتی شما فضای کافی برای چند وسیله دارید، انتخاب اثاثیه اهمیت بسزایی پیدا خواهد کرد. اثاثیه دارای استایل که پیام دفتر را بازتاب نمی­دهند، اضافی خواهند بود. برای مثال، یک میز افرای کلاسیک مدل Eero Saarinen اگرچه در نهایت یک میز است، اما وقتی در مرکز یک دفتر قرار گیرد، در صورت وجود نور کافی فضایی جذاب را ایجاد کرده که باعث افزایش فضای دفتر می­شود. این میز از مدلهای پیشنهادی عاصفه تیرمیزی، از معماران معروف نیویورک است.  همین طور اثاثیه غیر سنتی که استایل­های متفاوت عصرها را با هم ترکیب می­کنند نیز برای کسی که می­خواهد خلاقیت را بازتاب دهد، کاربرد قابل توجهی خواهد داشت.

یکی از مشکلات دفاتر کوچک پذیرایی کردن از مهمانان خواهد بود. هر دفتری نیاز به پذیرایی از مهمان دارد. مهم نیست در چه صنعت بوده و مساحت دفتر شما چقدر است، زمانی خواهد رسید که شما چند نفر را به دفتر خود دعوت می­کنید. در بعضی از موارد، می­توان با انتخاب میز ساده، چندین صندلی بیشتر را قرار دهید. آقای رایان، مدیر اجرایی دفتر خلاق در Olson می­گوید "ایجاد منابع خلاقانه بین افراد می­تواند مفید باشد."  او از سه دیوار شیشه­ ای برای نوشتن در دفتر خود استفاده می­کند. در این دیوارها، اهداف و میزان پیشرفت هر پروژه قرار داده شده است. بنابراین هر مشتری می­تواند از وضعیت کارهای خود آگاه شود. در یکی از دیوارها، چندین جوک و عکس جالب قرار داده شده تا از نظر وی "حس بازی" ایجاد شود.

او می­تواند جلسات شش نفره در دفتر خود برگزار کند. به گفته وی، در هر جلسه "افراد به دنبال نوشتن نظر خود روی دیوارها هستند." با اینکه قرار گرفتن شش نفر در دفتر وی فضای زیادی را اشغال می­کند، اما از نظر او این فضا با نحوه چیدمان آن باعث نزدیک شدن و همکاری می­شود. در این فضا، هیچ چیزی برای پنهان کردن وجود نخواهد داشت.

هر روز مدیران بیشتر به دنبال میزهای جلسه بزرگ و یک میز اداری کوچک هستند. در بعضی از مواقع شما به یک میز کارمندی کوچک نیاز دارید تا تنها با چند نفر یک جلسه ساده برگزار کنید. همین طور بعضی از میزهای گرد استفاده می­کنند، زیرا حس همکاری را در افراد القا می­کنند. همین طور چندین مدل میز قابل جمع شدن وجود دارد که انعطاف پذیری بیشتر دارند. لوری جی، دستیار دوم مدیر کل شرکت Herman Miller، از غول­های صنعت طراحی مبلمان اداري می­گوید "قرار دادن صندلی مدلهای جدید برای مهمان رویکرد متمایز را به آنها نشان خواهد داد.

Small Office-Big Impact

مدیران شخصیت محور با مشکلات بیشتری در بازتاب دادن تصویر اقتدار در دفاتر کوچک روبرو هستند. نمادهای شخصیت سنتی مانند میزهای بزرگ و دیوارهای مملو از جوایز به هیچ وجه در این دفاتر جایی ندارند. مدیرانی که طرفدار اثاثیه بزرگ و سیاه هستند، با این دفاتر همخوانی ندارند. از نظر خانم تیرمیزی فضاهای کوچک زمانی بزرگ به نظر خواهند رسید که دیوارها، محوطه کاری و سایر موارد طوری باشند که نور را بازتاب داده و نور در دیوارهای متفاوت و یا صندلیهای کناری بازتاب داده شود.

وقتی یکی از شرکت­های قضایی واشنگتن به دفتری با ابعاد 13 در 10 پا نقل مکان کرد، میزهایی از جنس گیاه نیل انتخاب شد که رنگ روشن­تری داشتند. با چسباندن این میزها به هم "دیوار کار" ایجاد می­شد که چندین قفسه داشت و شکل "L" را بودجود می­آورد. این شکل نماد ثابت و ماندگاری است. این طرح را کاترین هیث، مدیر طراحی داخلی شرکت HOK در وانشگتن انجام داد. بدین ترتیب مهمان نیز به صورت نسبتا سنتی پشت یک صندلی روبروی میزبان قرار می­گرفت.

Small Office-Big Impact

دیوار شیشه­ ای جلوی هر دفتر تا گوشه­ های قدامی کشیده شده و جلوه خلیج مانند از شیشه را بوجود می­آورد. از نظر خانم هیث، این مسئله باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می­شود. دیواره پشتی به رنگ زرد کمرنگ بوده و نور از لامپ­های مخفی در بالا باعث می­شود حس نور طبیعی بوجود بیاید. تحقیقات نشان داده است که نور تأثیر بزرگتر جلوه دادن داشته و مناطق روشن­تر نزدیک به دیوار می­تواند نگاه افراد را به خود جلب کرده و در نتیجه فضا بزرگتر جلوه کند.

یک مطالعه در سال 2011، در مجله محیط و رفتار[2] مشخص کرده است که توسعه دادن فضای افقی اتاق تأثیر بیشتری بر درک کاربران از فضا خواهد داشت.  اثاثیه را می­توان طوری قرار داد که خطوط افقی مشخص باشند. وقتی یک قفسه در زیر چندین لایه ميز پوشیده شده باشد، می­تواند محل انبار کردن را پنهان کرده و چشمان شما توانایی مشاهده انبوه ایجاد شده را نخواهد داشت.

روبرتو آرکو، از مدیران خلاق شرکت سان فرانسیسکویی Coaless می­گوید اثاثیه باید با دو یا تعداد بیشتری هدف انتخاب شوند. کابینت­ها می­توانند دارای بالشت باشند تا به عنوان صندلی استفاده شوند. یا در صورت عدم نیاز به زیر میز حل داده شوند. کاناپه می­تواند ظرف مخصوصا کار داشته باشد.  همین طور محوطه کار می­تواند طوری طراحی شود که ارتفاع قابل تنظیم برای کارمندان داشته باشد. از نظر او، وقتی دفتر کوچکتر می­شود، "به کار بیشتری برای ایجاد فضای بهینه نیاز است"

Small Office-Big Impact

وقتی فضا بسیار کوچک باشد، مردان و زنان با تفاوت بیشتری از محیط استفاده می­کنند. زنان بیشتر دوست دارند کیف­های خود را در جای خاص قرار دهند.  در نتیجه یک محفظه که می­تواند به زیر میز هل داده شود، بسیار مناسب خواهد بود. استفانی فنگر، که از متخصصان طراحی استراتژی شرکت Goodmans Interior Structures است، می­گوید، مردان فضای بیشتری نسبت به زنان برای فن­آوری و وسایل آن صرف می­کنند. در نتیجه نیاز به فضا یا نصب دیوارهای اضافی برای تبلت و کامپیوتر وجود دارد. همین طور مردان صندلیهای پشت میز بزرگ انتخاب می­کنند در حالی که زنان به صندلیهای سبک و راحت با پشتی توری تمایل دارند.

Small Office-Big Impact

حتی دفاتر کوچک نیز باید وابسته به کارمندان خود طراحی شوند. یک مطالعه در سال 2013 بر روی 2000 کارمندان دفتری توسط Gensler، شرکت طراحی و معماری پی برد که رضایت کارمندان از فضای کاری خود، نسبت به سال 2008 دچار کاهش شده است زیرا بسیاری از افراد فضای آرام برای تمرکز کردن ندارند. علاوه بر افزایش سریع محیط فضایی که مبتنی بر کار تیمی است،  زمان کار تیمی کارمندان کاهش 20% نسبت به سال 2008 داشته است، در حالی که زمان صرف شده در پیدا کردن فضای لازم برای تمرکز 13% افزایش پیدا کرده است. این مطالعه مشکل در تمرکز را با رضایت و عملکرد شغلی ضعیف­تر در ارتباط می­داند.

 

همین طور آقای برگ در شرکت Olson نیز زمان زیادی را صرف کار کردن در خارج از دفتر، و در جلسات محیط باز می­کند. او تلفن­ها و بسیاری از کارهای خود را خارج از دفتر انجام می­دهد. اما وقتی او به فکر کردن نیاز دارد، می­گوید "من به فضایی آرام و خصوصی نیاز دارد. وقتی من باید تمرکز کنم، دفترم که از دیگران مجزاست، بهترین مکان خواهد بود."

ترجمه و ویرایش توسط تیم ترجمه فیلپا سیستم

منبع: http://www.wsj.com/articles/SB10001424052702303902404579151573105617530

 

 


[1]                      Jeff Berg

[2]                      Environment and Behaviour